Správné pasení koníčků je důležitým přelomem ve vývoji dítěte. Miminko si tak osvojuje žádanou souhru břišních a zádových svalů. Formuje si tělíčko a v budoucnu se dobře zvládnuté pasení projeví na zdravém postavení celé páteře a kloubů.
Jsem sama maminka a to početné skupiny dětí J Vzpomínám si, jak jsem si u první dcery procházela frustracemi z poradny pediatra. Řešily se tam jen normy, váha a míra dcerky. Zakláněla se, přepadávala mi, nebo se na rukou vůbec hezky neopřela. Já však slýchala větu: „Maminko, ta vám krásně pase.“ Přitom jí lékařka s nejlepším úmyslem jen strkala pasivně ručičky pod sebe….
Miminko leží na bříšku, opírá se o lokty a předloktí. V závislosti na věku dítěte bývají lokty v úrovni ramen a časem je děťátko vysouvá mírně před ramena. Ruce se postupně rozevírají z pěsti a leží uvolněně dlaní na podložce. Pánev není vystrčená zadečkem nahoru, ale leží na podložce. Také nohy leží na podložce a jsou volně natažené. Opěrnými body jsou lokty, předloktí, spodní část břicha a pánev.
Důležité je, aby miminko opíralo obě ruce. Znamená to tedy, že se opírají oba lokty a předloktí. Opora je symetrická, ramínka děťátka uvolněná a krk v protažení, jde vidět, není nikde „zapadlý“ mezi rameny. Příliš se netvoří kožní rýhy v oblasti krku a horní části zad nad lopatkami. Také nožky jsou uvolněné, netrčí bérci nahoru, ale dítě volně kope a je v poloze celkově uvolněné a rádo.
To je dobrá otázka, na kterou není úplně jednoznačná odpověď. Každé dítě je jedinečná bytost se svým specifickým zráním nervové soustavy. Od toho se odvíjí zralost pohybu a taky jeho kvalita. Nejsem velkým zastáncem norem a beru je pouze orientačně.
Miminka přetáčí hlavičku ze strany na stranu již od narození. Téměř hned jsou zvědavá a hlavně jsou aktivní (bavíme se o zdravých novorozencích narozených v termínu). Zvedají hlavičku a postupně začínají opírat ručičky o podložku nebo maminku, tak jak jsem si popsali výše.
Zhruba koncem druhého měsíce si může maminka všimnout, že se děťátko opírá o lokty u těla a rozhlíží se do světa. V průběhu třetího měsíce tuto oporu vylepší, je to přeci váš borec! Vysune lokty na úroveň ramen a za pár dnů až týdnů až před ramena a kvalitní opora je tady.
Konec třetího měsíce je jedno z nejdůležitějších období. Je to čas, kdy je miminko v poloze na bříšku symetricky opřené, hlava je rovně v prodloužení páteře. Bříško pracuje a není příliš vyboulené do stran. Miminko je v opoře stabilní, nikam nepadá, neuklání se do písmene C nebo do rohlíku, chcete-li. Také se příliš nezaklání a nepřepadává. Na zádech je také v ose, tzn. hlava je na středu těla a dítě leží rovně.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti v průběhu třetího měsíce nebo na jeho konci, je vhodné navštívit zkušeného fyzioterapeuta, který vám pomůže s manipulací s miminkem. Naučí vás, jak korigovat polohu na břiše, jak polohovat, aktivně přetáčet a mnoho dalšího. Proč to řešit? Protože čím dříve se polohové asymetrie „vychytají“, tím větší a hlavně rychlejší je šance na nápravu. Miminka z těchto odchylek opravdu nevyrostou, jak tvrdí někteří pediatři, odchylka se znovu v pozdějším vývojovém období přihlásí a bude již více fixovaná. Bude pro vás těžší ji ovlivnit a bude to chtít více času a trpělivosti. Zkrátka nic není zadarmo. A čas se zrovna zde vyplatí nepromarnit.
Co pro správné pasení mohu udělat
Jsi ta nejlepší máma pro své miminko. Počáteční nejistoty při manipulaci s děťátkem jsou normální. Každé miminko pláče a některá opravdu hodně, neznamená to, že jsi špatná máma. Miminka mají také emoce a neumí zatím nic moc jiného než plakat. S přibývající denní dobou přibývá i emocí, únavy a stresu, mysli na to a neviň se z každého pláče či „přešlapu“. Vše se naučíš, tvoje miminko je trpělivé a právě trpělivosti a klidu tě učí. Je tvým a tatínkovým zrcadlem. Miluj ho i sebe a nesnaž se být perfektní supermatkou. Perfektní totiž už jsi, minimálně pro své miminko určitě!