Jak na pasení koníčků u miminka?

17 září, 2023

Správné pasení koníčků je důležitým přelomem ve vývoji dítěte. Miminko si tak osvojuje žádanou souhru břišních a zádových svalů. Formuje si tělíčko a v budoucnu se dobře zvládnuté pasení projeví na zdravém postavení celé páteře a kloubů.

Jsem sama maminka a to početné skupiny dětí J Vzpomínám si, jak jsem si u první dcery procházela frustracemi z poradny pediatra. Řešily se tam jen normy, váha a míra dcerky. Zakláněla se, přepadávala mi, nebo se na rukou vůbec hezky neopřela. Já však slýchala větu: „Maminko, ta vám krásně pase.“ Přitom jí lékařka s nejlepším úmyslem jen strkala pasivně ručičky pod sebe….

Jak by mělo tedy pasení vypadat

Miminko leží na bříšku, opírá se o lokty a předloktí. V závislosti na věku dítěte bývají lokty v úrovni ramen a časem je děťátko vysouvá mírně před ramena. Ruce se postupně rozevírají z pěsti a leží uvolněně dlaní na podložce. Pánev není vystrčená zadečkem nahoru, ale leží na podložce. Také nohy leží na podložce a jsou volně natažené. Opěrnými body jsou lokty, předloktí, spodní část břicha a pánev.

Důležité je, aby miminko opíralo obě ruce. Znamená to tedy, že se opírají oba lokty a předloktí. Opora je symetrická, ramínka děťátka uvolněná a krk v protažení, jde vidět, není nikde „zapadlý“ mezi rameny. Příliš se netvoří kožní rýhy v oblasti krku a horní části zad nad lopatkami. Také nožky jsou uvolněné, netrčí bérci nahoru, ale dítě volně kope a je v poloze celkově uvolněné a rádo.

Správný vývoj miminka

Kdy začíná miminko pást koníčky

To je dobrá otázka, na kterou není úplně jednoznačná odpověď. Každé dítě je jedinečná bytost se svým specifickým zráním nervové soustavy. Od toho se odvíjí zralost pohybu a taky jeho kvalita. Nejsem velkým zastáncem norem a beru je pouze orientačně.

Miminka přetáčí hlavičku ze strany na stranu již od narození. Téměř hned jsou zvědavá a hlavně jsou aktivní (bavíme se o zdravých novorozencích narozených v termínu). Zvedají hlavičku a postupně začínají opírat ručičky o podložku nebo maminku, tak jak jsem si popsali výše.

Zhruba koncem druhého měsíce si může maminka všimnout, že se děťátko opírá o lokty u těla a rozhlíží se do světa. V průběhu třetího měsíce tuto oporu vylepší, je to přeci váš borec! Vysune lokty na úroveň ramen a za pár dnů až týdnů až před ramena a kvalitní opora je tady.

Konec třetího měsíce je jedno z nejdůležitějších období. Je to čas, kdy je miminko v poloze na bříšku symetricky opřené, hlava je rovně v prodloužení páteře. Bříško pracuje a není příliš vyboulené do stran. Miminko je v opoře stabilní, nikam nepadá, neuklání se do písmene C nebo do rohlíku, chcete-li. Také se příliš nezaklání a nepřepadává. Na zádech je také v ose, tzn. hlava je na středu těla a dítě leží rovně.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti v průběhu třetího měsíce nebo na jeho konci, je vhodné navštívit zkušeného fyzioterapeuta, který vám pomůže s manipulací s miminkem. Naučí vás, jak korigovat polohu na břiše, jak polohovat, aktivně přetáčet a mnoho dalšího. Proč to řešit? Protože čím dříve se polohové asymetrie „vychytají“, tím větší a hlavně rychlejší je šance na nápravu. Miminka z těchto odchylek opravdu nevyrostou, jak tvrdí někteří pediatři, odchylka se znovu v pozdějším vývojovém období přihlásí a bude již více fixovaná. Bude pro vás těžší ji ovlivnit a bude to chtít více času a trpělivosti. Zkrátka nic není zadarmo. A čas se zrovna zde vyplatí nepromarnit.

Proč je správné pasení důležité

  • pro správnou souhru břišních a zádových svalů
  • jako prevence před jednostranným sležením hlavičky a přetěžováním těla
  • připravuje tělíčko na další vývojové zlomy, jako třeba přetáčení, lezení…
  • prevence vadnému držení těla a skolióze v budoucnu
  • pro správný vývoj nožní klenby a jistou chůzi bez pádů

Co pro správné pasení mohu udělat

  • miminko pokládejte na bříško již od narození, resp. po odpadu pupeční šňůry, postupně na několik sekund třeba při každém přebalení, čas zvyšujte s růstem miminka, v třetím měsíci už se budete spolu radovat, jak to miminku jde a na bříšku ho to baví
  • nelekejte se prvotních nejistot vašich i miminka, ne všem novorozencům se hned na bříšku líbí, potřebují si zvyknout a polohu si „zažít“, některá miminka potřebují mírnou dopomoc a bez korekce se neobejdou, jiná to zvládnou sama
  • na bříško miminko aktivně otáčejte na podložce přes bok, trénujete tím jeho otočku v pozdějších měsících a pracujete na pevné břišní stěně, také miminko přes bok zvedejte i pokládejte (jak na to najdete v kurzu)
  • pokládejte si miminko na svůj hrudník od narození, v polo lehu nebo vleže, podporujete tak jeho zdravý psychomotorický vývoj, není důležitá jen motorika, ale právě psychická pohoda hraje zásadní roli ve vývoji, miminko je u vás v bezpečí a rádo, cítí to a vy se na něj lépe naladíte a prohloubíte svou intuici a vazbu
  • s miminkem manipulujte velmi šetrně a pomalu, i pokud pláče, připomeňte si, že děláte to nejlepší, co v danou chvíli umíte a zpomalte, pláč není vždy negativní a jste dobrá máma, ta nejlepší pro svého drobečka

Vyvarujte se nejčastějších chyb

  • nedělejte vše za dítě, nechte ho v poloze na bříšku samo nastavit ručičky, teprve potom dopomáhejte s korekcí (jak na to najdete v kurzu)
  • netlačte na příliš zaklánějící se hlavičku, není to dobrý nápad, naopak miminko dráždíte do ještě většího záklonu, odpor vyvolá nežádoucí aktivitu
  • nechejte miminko často bez pleny, ať má volný pohyb těla, příliš objemná plena (např. látková v prvních 3 měsících) brání kvalitní opoře a pohybu, stejně tak těsné oblečení neumožňuje volný pohyb
  • podložka, kde miminko pase, by neměla být příliš měkká a neměla by klouzat nebo se shrnovat

Vzkaz mámy 5 dětí na závěr

Jsi ta nejlepší máma pro své miminko. Počáteční nejistoty při manipulaci s děťátkem jsou normální. Každé miminko pláče a některá opravdu hodně, neznamená to, že jsi špatná máma. Miminka mají také emoce a neumí zatím nic moc jiného než plakat. S přibývající denní dobou přibývá i emocí, únavy a stresu, mysli na to a neviň se z každého pláče či „přešlapu“. Vše se naučíš, tvoje miminko je trpělivé a právě trpělivosti a klidu tě učí. Je tvým a tatínkovým zrcadlem. Miluj ho i sebe a nesnaž se být perfektní supermatkou. Perfektní totiž už jsi, minimálně pro své miminko určitě!

ON-LINE KURZ, KTERÝ PODPOŘÍ ZDRAVÝ VÝVOJ MIMINKA A PROHLOUBÍ VÁŠ VZTAH
Copyright © 2023 Intuice mámy – Mgr. Kateřina Blažková. Všechna práva vyhrazena.
Všeobecné obchodní podmínky Ochrana osobních údajů