Tento dotaz je jistota na každém kurzu. Aby ne, vždyť která máma ví hned po porodu vše. Já vám můžu napsat svůj názor podložený i některými doporučeními a hlavně mou zkušeností. Vyberte si však samy, podle toho, co s vámi rezonuje, nebo jak to cítíte uvnitř sebe. A pokud jste to měly jinak a teď si to vyčítáte, tak s tím rychle přestaňte. Dělaly jste v tu chvíli to nejlepší, co jste uměly!
Asi se shodneme na tom, že je třeba miminko někdy vykoupat ☺ Tím můžeme začít. Ale kdy? Já svá miminka, vyjma prvního, hned po porodu ani při pobytu v porodnici nekoupala. Proč? Protože věřím v důležitost mázku, se kterým se miminko rodí a nepovažuji ho za „infekční“, jak se někde tvrdí. Spíše naopak, je to ochranná bariéra a zvlášť v dnešní době je velmi důležitá. Třeba jako jedna s prevencí atopického ekzému. Vždyť i Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje miminko nekoupat 24 hodin po porodu a déle (a to až 5 dní). Tato doba je totiž potřebná pro úplné vstřebání mázku, díky kterému se miminku vytvoří na pokožce ochranný filtr.
Druhý důvod a pro mě také zcela zásadní, je přirozená vůně miminka. Ta je důležitá pro novopečenou maminku, protože pomáhá citově přilnout k dítěti a spouštět přirozeně laktaci. Hrají v tom roli hormony a brzké koupání může být spíše na škodu. Samozřejmě všeho s mírou že. Pokud se miminko pokaká smolkou (první stolice) nebo se hodně poblinká přebytky mlíčka, jemně jej umyjete. K tomu stačí tekoucí teplá voda a vaše nebo partnerova náruč.
Realitou v porodnicích ale běžně je, že vám vše chtějí ukázat, nebo si samy nejste jisté, jak na koupání. Taky můžete podlehnout tlaku, že vás nepustí domů, dokud si to nevyzkoušíte. Mějte však na paměti, že miminko je vaše a vy jediné rozhodujete o tom, kdy budete koupat. V tom bych vás ráda podpořila. Ať jej chytnete jakkoliv, určitě mu neublížíte. Časem se v této dovednosti zdokonalíte. Smytý mázek už ale nevrátíte. Maminky, které brzy okoupaly, se nebudou bičovat a třeba informaci využijí u dalšího dítěte. Jsme ženy různé a máme různé zkušenosti a názory.
Dále koupejte podle potřeby. Rada nad zlato co ☺ Pokusím se shrnout. V šestinedělí se nevytváří děťátku žádný režim, koupe se tedy podle potřeby jeho i vaší. Rozhodně to neznamená pravidelně a už vůbec ne denně. Zde neplatí „co je mokré, to je čisté“. S ohledem na jemnou pokožku miminka, která se také osidluje potřebnými bakteriemi a je jedinou bariérou mezi jeho bohatým vnitřním světem a vnějším novým světem, nejdříve myslete než konejte. Snažte se být laskavé nejen k sobě, ale i k pokožce miminka. Nechte plavání plavat a sžívání i dobu několika měsíců po porodu volně plynout. Nervový systém miminka je velmi citlivý a není ho třeba přetěžovat hned ze startu, to stejné platí pro zvykající si psychiku matky. Nač si vše komplikovat častým koupáním. Plynutí a ladění se na potřeby miminka je tady stejně důležité jako třeba při kojení. To je také velké těma na příště.
A jak jsem to dělala já? U první dcery jsem slepě následovala rady v porodnici a od babiček, musí mít přeci režim a rituály! U druhé dcery jsme koupali pár dní po porodu a pak nepravidelně. U obou synů jsme koupali snad až 14 dní po porodu a potom jednoho velmi málo (neměl to rád) a druhého často, protože to miloval. Ne však víc jak dvakrát týdně. Poslední dcerku koupeme podle toho, jak je čas a nálada, spíše zřídka. Každý den umýváme miminkům zadeček pod tekoucí vodou po stolici, protože nepoužíváme vlhčené ubrousky. O tom zase třeba příště….A nemyslete si, naše miminka nejsou špinavá, ani nesmrdí, naopak, krásně voní miminkovskou vůní, nikoli parfémovanou kosmetikou. Režim a rituály jsou pro mě i všechny naše děti moc důležité, tvoří se však postupem našeho společného života a s nekonečnou láskou a mořem trpělivosti. Držím vám pěsti, ať najdete svoji cestu! Klidně mi napište, jak to děláte vy.